۱۵ خاصیت روغن سیاه دانه برای پوست، مو و بدن

روغن سیاه دانه خواص فراوانی مانند کاهش فشارخون، کاهش کلسترول، برطرف کننده جوش و آکنه، آب‌رسانی مو، نرم کردن پوست و ترمیم زخم دارد. به همین دلیل این روغن پر خاصیت از دیرباز مورد توجه طبیبان طب سنتی و همچنین پزشکان علاقه‌مند به درمان توسط گیاهان دارویی قرار داشته است.

این روغن طبیعی از دانه‌های سیاه رنگ گیاه سیاه دانه یا شونیز که در انگلیسی به آن Nigella Sativa گفته می‌شود به دست می‌آید. از این خواص روغن طبیعی سیاه دانه و همچنین گیاه آن سال‌ها است که در تب سنتی استفاده می‌شود. گواه این ادعا پیدا شدن دانه‌های گیاه سیاه دانه در معابد مصر باستان است. این روغن فواید بسیاری برای پوست، مو و سلامتی دارد. با توجه به روی آوردن مردم به مصرف محصولات طبیعی برای افزایش میزان سلامتی و درمان برخی مشکلات قصد داریم در این مطلب در خصوص فواید روغن گیاه سیاه دانه نکاتی را بیان کنیم. با مجموعه شازده همراه باشید.

خواص روغن سیاه دانه

همان‌طور که گفتیم این روغن از روغن‌های طبیعی از گیاه سیاه دانه یا شونیز که بومی منطقه جنوب غربی آسیا است به دست می‌آید. این گیاه خواص درمانی، زیبایی و دارویی بسیاری برای بدن دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • تأثیر سیاه دانه بر پوست و مو

اولین بخشی که از تأثیرات روغن سیاه دانه می‌خواهیم بررسی کنیم، تأثیر آن بر پوست و مو است. این روغن خواص دارویی بسیار زیادی دارد اما در کنار آن می‌تواند محافظی مناسب برای پوست و مو باشد. از تأثیرات روغن طبیعی سیاه دانه می‌توان بر روی پوست و مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- کاهش بروز جوش و آکنه

تحقیقات بسیاری در خصوص روغن به دست آمده از گیاه سیاه دانه و تأثیر آن بر کاهش بروز جوش‌ها و آکنه‌ها انجام شده است. این تحقیقات نشان می‌دهد که لوسیون‌هایی که تنها ۱۰ درصد آن‌ها از روغن طبیعی به دست آمده از گیاه سیاه دانه تشکیل شده باشد می‌تواند تأثیر بسیار مطلوبی در کاهش بروز جوش‌ها و آکنه‌ها داشته باشد.

۲- نرم کردن پوست

استفاده از روغن سیاه دانه برای پوست خاصیت دیگری دارد و آن نرم کردن پوست است. بسیاری افراد از لوسیون‌ها و مرطوب کننده‌های حاوی سیاه دانه برای لطافت بیشتر پوست خود استفاده می‌کنند.

۳- درمان اگزما و خشکی پوست

روغن سیاه دانه با رساندن رطوبت مورد نیاز پوست به آن می‌تواند پوست را نرم کند اما این کار علاوه بر افزایش میزان نرمی و لطافت پوست خاصیت دیگری نیز دارد و آن درمان اگزما و خشکی است. بسیاری از پزشکان سنتی برای درمان این دو بیماری استفاده از روغن طبیعی سیاه دانه را تجویز می‌کنند.

روغن سیاه دانه

۴- درمان پسوریازیس

پسوریازیس یکی دیگر از بیماری‌های پوستی است که باعث پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. یکی از راه‌های کاهش عوارض و درمان این بیماری ژنتیکی استفاده از روغن سیاه دانه است. این روغن می‌تواند میزان پوسته‌پوسته شدن پوست که از این بیماری ناشی می‌شود را کاهش دهد.

۵- ترمیم زخم

روغن سیاه دانه می‌تواند با تحریک برخی سلول‌های بدن باعث شود تا روند ترمیم زخم‌های به وجود آمده بر روی پوست سرعت بیشتری گیرد. همچنین علاوه بر تأثیر بسیار مثبتی که سرعت بخشیدن به روند ترمیم زخم دارد با از بین بردن باکتری‌های موجود در اطراف زخم از میزان التهاب آن نیز می‌کاهد.

۶- آب‌رسانی مو

مالیدن روغن طبیعی سیاه دانه به موی سر یکی دیگر از راه‌های بهره بردن از خواص این روغن طبیعی است. افرادی که از خشکی یا کدری موی خود ناراضی هستند می‌توانند با این کار درخشندگی، نرمی و لطافت را به موهای خود بازگردانند.

۷- درمان ریزش مو به دلایل التهاب پوست سر

ملتهب شدن پوست سر یکی از عواملی است که باعث ریزش موی سر افراد می‌شود. روغن سیاه دانه خواص ضد التهابی بسیاری دارد و همین امر باعث می‌شود که استفاده از آن باعث کاهش التهابات موجود بر روی پوست سر شود و با این کار میزان ریزش مویی که به این دلیل ایجاد شده را شدیداً کاهش دهد.

  • تأثیر سیاه دانه بر سلامتی

افراد بسیاری برای افزایش میزان سلامتی خود رو به استفاده از محصولات طبیعی مانند روغن‌های طبیعی می‌آورند. این افراد باید بدانند که استفاده درست در میزان مناسب از روغن طبیعی سیاه دانه می‌تواند تأثیر بسیار مطلوبی در افزایش سلامتی افراد بگذارد. از مهم‌ترین تأثیرات این روغن برای سلامتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۸- کاهش التهابات و ناراحتی‌های معده

از مهم‌ترین خواص روغن طبیعی سیاه دانه کاهش التهابات معده مانند دل پیچه، درد معده و انقباض آن است. همچنین استفاده از این روغن می‌تواند خطر بروز بیماری‌هایی مانند زخم معده را کاهش دهد. از دیگر خواص این روغن برای معده کاهش نفخ و گازهای معده است.

۹- بهبود علائم آرتروز مفصل‌ها

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که استفاده موضعی از روغن طبیعی سیاه دانه می‌تواند تأثیر بسیار مطلوبی در بهبود علائم آرتروز مفصلی بگذارد. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک کپسول سیاه دانه به مدت یک ماه توسط بانوان التهابات موجود در مفاصل و تورم آن‌ها را به میزان زیادی کاهش داده است.

۱۰- کاهش التهابات دستگاه تنفسی

همان‌طور که در بخش‌های بالا به آن اشاره کردیم، روغن سیاه دانه خواص ضد التهابی مطلوبی دارد. این خواص می‌تواند در کاهش التهابات دستگاه تنفسی و بیماری‌های آن مانند آسم، برونشیت و سینوزیت به نحو مطلوبی تأثیرگذار باشد.

روغن طبیعی سیاه دانه

۱۱- کاهش کلسترول بد خون

کلسترول بد خون باعث بروز بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی است. تحقیقات نشان دهنده این مسئله است که مصرف روغن سیاه دانه علاوه بر کاهش میزان کلسترول بد خون می‌تواند در حفظ میزان مناسب کلسترول خوب خون کمک کند. سیاه دانه حاوی اسیدهای چرب مفیدی مانند لینولیک اسید و اولئیک اسید است. البته باید بدانید که میزان این اسیدهای چرب به منطقه رشد گیاه بستگی دارد اما تمامی روغن‌های سیاه دانه حاوی این اسیدهای چرب مفید هستند که می‌توانند در افزایش سلامت قلب و عروق نقش داشته باشند.

۱۲- کاهش فشارخون

افرادی که از فشارخون بالا البته نه در سطح حاد رنج می‌برند می‌توانند از خواص روغن طبیعی سیاه دانه برای کاهش فشارخون بالای خود استفاده کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف میزان مناسب روغن سیاه دانه به مدت ۲ ماه می‌تواند در کاهش فشارخون نقش داشته باشد.

۱۳- ضد سرطان

روغن طبیعی گیاه سیاه دانه سرشار از آنتی اکسیدان است و استفاده موضعی از این روغن می‌تواند باعث شود تا امکان ابتلای افراد به سرطان پوست کاهش یابد. تیموکینون یکی از مواد موجود در سیاه دانه است که در تحقیقاتی که بر روی آن انجام شده است نشان داده می‌تواند از میزان رشد غده‌ها و سلول‌های سرطانی موش‌ها بکاهد. همچنین این تحقیقات نشان دهنده این است که مصرف این روغن می‌تواند آسیب شیمی درمانی به بدن را کاهش دهد. البته باید بدانید که مصرف این روغن طبیعی در کنار درمان‌های رایج برای سرطان می‌تواند نتیجه مطلوبی بدهد و به تنهایی نمی‌توان توسط آن با سرطان مبارزه کرد.

۱۴- لاغری

روغن سیاه دانه حاوی ترکیباتی نظیر پالمتیک، لینولئیک، اسیدهای مریستیک و آنتی‌اکسیدان‌های بسیار است. این موارد می‌توانند بر روی متابولیسم بدن تأثیر بگذارند و باعث شوند تا سوخت و ساز بدن زیادتر شود. زمانی که سوخت و ساز بدن بالا رود، بدن به انرژی بیشتری نیاز پیدا می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا عمل چربی سوزی انجام شود و فرد به مرور وزنش کاهش یابد. البته باید توجه داشته باشید که نباید در مصرف هیچ ماده غذایی زیاده روی کنید و همچنین در کنار استفاده از مزایای روغن طبیعی سیاه دانه برای کاهش وزن رژیم غذایی مناسب و ورزش را نیز فراموش نکنید تا نتایج بهتری دریافت کنید.

۱۵- درمان التهابات دهان و لثه

روغن طبیعی گیاه سیاه دانه را می‌توان یک ضد باکتری مناسب دانست. همچنین این روغن با توجه به این‌که حاوی مقادیر مناسبی ویتامین C است می‌تواند در کاهش التهابات و مشکلات دهان و لثه نقش بسیار مؤثری بازی کند.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که مصرف بسیاری از روغن‌ها و مواد طبیعی می‌تواند در افزایش سلامتی بدن نقش بسیار مؤثری داشته باشند اما باید به این نکته دقت داشته باشید که زیادی روی در مصرف هر چیزی می‌تواند باعث شود تا نه تنها نتایج مثبت و مطلوب دریافت نکنید بلکه با عوارض مصرف بیش از حد آن مواجه شوید. روغن سیاه دانه نیز از این قضیه مستثنا نیست و نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم مطلب ۱۶ خاصیت روغن طبیعی بابونه برای بدن و پوست را مطالعه کنید.