فتیله شمع چیست؟

فتیله چیست؟

با سلام خدمت شما همراهان همیشگی وب سایت شمع شازده. با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با شمع‌ها در خدمت شما هستیم. شمع‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که یکی از مهم‌ترین این اجزا فتیله است. همیشه زمانی که به شمع‌ها نگاه می‌کنیم کمترین چیزی که به چشم ما می‌آید فتیله داخل شمع و نقش مهم آن در سوختن شمع است. اما فتیله چیست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره فتیله خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با فتیله در شمع‌ها

فتیله یکی از اجزای مهم شمع است که شکل طناب دارد و درون سوخت شمع که می‌تواند طبیعی (موم زنبور عسل) یا شیمیایی (مانند پارافین) باشد قرار می‌گیرد. نقش فتیله این است که با شعله آتش روشن می‌شود و باعث سوختن موم طبیعی یا پارافین می‌گردد. فتیله از این لحاظ اهمیت بالایی دارد که می‌تواند نوع سوختن و سرعت سوختن شمع را مشخص کند. شاید در ابتدا که به شمع نگاه می‌کنیم اهمیت فتیله آن چنان به چشم نیاید اما فتیله اهمیت بسیاری دارد و انتخاب فتیله درست بسیار لازم و ضروری است.

اگر فتیله خیلی کوچک باشد شعله نیز کوتاه و کوچک می‌شود و این موضوع باعث چکه‌کردن شمع می‌شود. موضوع دیگری که فتیله کوچک ایجاد می‌کند این است که ممکن است در حوضچه شمع غرق شود و پس از مدتی کارایی خود را از دست دهد.

آنچه در مورد فتیله جالب است این است که فتیله در واقع، خودش نمی‌سوزد بلکه به واسطه فرو نشستن در موم و مرطوب شدن با موم ذوب شده، شعله ور می‌شود. فتیله‌ها عموما از قیطان‌های کتانی ساخته می‌شوند و در اندازه‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. اندازه فتیله به قطر شمعی که قرار است در آن قرار بگیرد نیز بستگی دارد. بنابراین هر فتیله‌ای را نباید برای هر نوع شمعی مورد استفاده قرار داد.

اهمیت انتخاب فتیله در شمع‌سازی

همانطور که پیش‌تر نیز ذکر گردید فتیله اگرچه از نظر بسیاری در شمع‌ها نسبت به دیگر اجزا اهمیت کمتری دارد. اما واقعیت این است که فتیله یکی از مهم‌ترین ابزارها برای ساخت شمع است و باید به آن توجه ویژه‌ای نمود.

به طور مثال اگر قصد داشته باشیم یک شمع موم طبیعی زنبور عسل را که بسیار هم زیبا است و طرح و بوی خوبی دارد روشن کنیم اما فتیله آن درست نسوزد یا روشن شده و خاموش شود، شمع شما به نظر مشکل دار می‌رسد در صورتی که شمع مشکلی ندارد و مشکل از فتیله است.

انواع فتیله در شمع‌ها

فتیله‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد:

۱) فتیله چوبی و سلولزی

۲) فتیله نخی پارافین

۳) فتیله نخی موم اندود

۴) فتیله مخصوص شمع‌های پودری

ويژگی‌های فتیله مرغوب

یک فتیله مرغوب می‌بایست ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

۱) شعله فتیله باید پایدار باشد و به خودی خود خاموش نشود.

۲) باید باعث شود ذوب شدن شمع یکنواخت باشد.

۳) شعله باید کوچک بوده و دمای ایمن و متوسطی داشته باشد.

۴) شعله فتیله باید بدون دود بسوزد.

۵) فتیله خوب باید طول عمر سوختن شمع را طولانی‌تر کند.

۶) یک فتیله خوب باید هنگام سوختن گاز سمی منتشر نکند و پاک بسوزد.

 

امدیواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید و این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر به این دست مطالب آموزشی در این حوزه جذاب علاقمند هستید با دیگر مطالب ما در صفحه مجله شازده نیز همراه باشید.

” نگارش شده توسط تیم تحریریه شمع شازده ”

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.