عسل طبیعی

موم عسل چیست و چه مزایایی دارد؛ با موم زنبور بیشتر آشنا شوید

موم عسل یا موم زنبور یک فرآورده زنبور عسل است که این جانداران با آن لانه‌ها یا کندوهای خود را می‌سازند. موم طبیعی عموماً دارای رنگ زرد بوده و بسیار نرم است. البته موم طیف‌های رنگی دیگری نیز دارد ولی بیشتر، آن را با رنگ زرد می‌شناسند. این ماده قابلیت جذب بالایی داشته و در مقابل رطوبت مقاومت بالایی دارد اما در برابر حرارت و فشار، ماندگاری نداشته و حالت خود را از دست می‌دهد. موم‌ها در دمای اتاق حالتی جامد دارند و درجه ذوب آن‌ها نیز 60 درجه سانتیگراد است. موم در آب و الکل حل نمی‌شود و ماده‌ای غیر محلول به حساب می‌آید. در ضمن امروزه استفاده از این موم‌ها در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی و شمع‌سازی کاربرد فراوانی دارد.

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان موم‌ها را به چهار دسته تقسیم‌بندی کرد، موم‌های عسلی که محصول زنبور عسل و طبیعی هستند، موم‌های نباتی یا گیاهی که محصول گیاهان و طبیعی هستند، موم‌های مصنوعی یا سنتزی و موم‌های نفتی که آن‌ها هم مصنوعی هستند. در این مقاله ما در مورد موم‌های عسلی صحبت خواهیم کرد و سعی می‌کنیم اطلاعات مفیدی را در مورد آن‌ها در خدمت شما قرار دهیم. با شازده همراه باشید. همچنین در صورتی که علاقه‌مند به محصولات طبیعی زنبور عسل هستید به شما توصیه می‌کنیم مقاله خواص عسل چیست و اطلاعاتی جامع در مورد عسل طبیعی را نیز مورد مطالعه قرار دهید؛ و همچنین می‌توانید محصولات مختلف زنبور عسل را از فروشگاه وب‌سایت شازده تهیه بفرمایید.

موم عسل

آشنایی با مزایای موم عسل

مزیت‌های موم عسل

موم‌های زنبور عسل باکیفیت‌ترین و بهترین نوع موم هستند. ما در مجموعه شازده اصالت و کیفیت موم‌های عرضه شده در فروشگاهمان را تضمین می‌کنیم. محصولات حاصله از موم عسل که توسط شازده ارائه می‌شوند، شامل شمع طبیعی در انواع و اقسام مختلف با رنگ‌های گوناگون و ورقه موم در رنگ‌های گوناگون می‌شود.

موم زنبور که شامل موم‌‌ها و شمع‌های عرضه شده توسط شازده نیز می‌شود، فواید و مزیت‌هایی دارد که در ادامه‌ی مطلب برخی از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

عسل

موم عسل برای محیط زیست چه مزایایی دارد؟

مزایا برای محیط‌زیست

از آن جایی که این محصولات طبیعی یا اصطلاحاً ارگانیک هستند می‌توان به آن‌ها عنوان دوستدار محیط‌زیست را داد. در واقع برای استحصال، فرآوری و تولید این محصولات هیچ‌گونه آسیبی به طبیعت وارد نشده است که این ویژگی برای هر محصولِ تجاری یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. همچنین نکته مهم دیگر در مورد موم طبیعی و محصولات مشتق شده از آن، این است که تمامی این فرآورده‌ها قابلیت بازیافت دارند و می‌توانند به طبیعت بازگردند؛ بدون این‌که به آن آسیبی وارد کنند.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که در ساختار موم‌های طبیعی‌ای که در ساخت شمع استفاده می‌شود، هیچ‌گونه ماده هیدروژنه یا سفید کننده‌ای وجود ندارد، در حالی که این مواد در ساخت شمع‌های پارافینی، شمع نخل، شمع سویا و … استفاده می‌شوند.

شمع‌هایی که با موم طبیعی ساخته می‌شوند دارای عمری طولانی و مفید بوده و هیچ‌گاه فاسد نیز نمی‌شوند. عموماً طول عمر و مدت زمانِ سوختنِ شمع‌های ساخته شده از موم‌های طبیعی، سه برابر بیشتر از طول عمر شمع‌های ساخته شده بر پایه پارافین است.

شمع‌های تولید شده با این موم‌ها دارای رایحه طبیعیِ شهد گل هستند و با این رایحه می‌توانند محیط را نیز خوشبو نمایند. گَرده گل و شهد گل دو رایحه اصلی این شمع‌ها هستند که سوختی پاک محسوب شده و به هیچ عنوان اثر سویی روی انسان و محیط‌زیست ندارند. به این موارد تصفیه‌ی هوای محیط را نیز باید اضافه کرد که مزیت بزرگی برای این محصولات محسوب می‌شود.

موم

استفاده از موم شمع زنبور چه مزایایی برای‌تان دارد؟

مزایای شمع موم زنبور برای مصرف کننده

افرادی که به بو حساس هستند با استشمام بوی شمع‌های طبیعی مشکلی نخواهند داشت، زیرا این بوها ملایم و مطبوع هستند. همچنین شمع‌هایی که با موم عسل ساخته شده‌اند ضد آلرژی بوده و برای این دسته از افراد مفید هم هستند و آلودگی هوا را نیز برطرف می‌کنند. در کنار این مزیت شمع‌هایی که بدون افزودنی بوده و صرفاً از موم زنبور ساخته شده‌اند، بوهای نامطبوع در محیط را نیز جذب خواهند کرد. این ویژگی بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که در منزل از یک یا چند حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنند و ممکن است به سبب وجود حیوانات در خانه، منزل‌ آن‌ها بوی نامطبوعی داشته باشد. با روشن کردن شمع‌های ساخته شده با موم طبیعی این بوها برطرف می‌شوند.

همچنین می‌توان با قرار دادن شمع‌های ساخته شده بر پایه موم طبیعی در اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، فضای آن‌ها را بدون استفاده از مواد شیمیایی تصفیه و مطبوع کرد.

یکی دیگر از مزیت‌هایی که استفاده از شمع‌های ساخته شده از موم طبیعی دارد، برطرف کردن اثرات مضرِ قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب است. سوختن شمع طبیعی می‌تواند باعث بهبود آسیب‌های پوستی ناشی از نور خورشید شود. همچنین تاثیرات منفی‌ای که لامپ‌های ماورا بنفش روی محیط‌های داخلی دارند نیز با استفاده از این شمع‌ها کاهش پیدا می‌کند.

طبق تحقیقاتی که انجام شده ثابت شده است که سوختن موم‌های طبیعی در قالب شمع‌ها، باعث تحریک شدن غده هیپوفیز انسان شده و این تحریک موجب بالا رفتن تمرکز افراد و بروز خلاقیت بیشتر در آن‌ها می‌شود. همچنین داشتن خوابی آرام و مناسب نیز از پیامدهای استفاده از این محصولات است.

مجموعه شازده در اینجا اعلام می‌کند که امکان این را دارد تا تولید ورقه موم و شمع‌های طبیعی با استفاده از موم‌های طبیعی را با سرعت بالایی به انجام ‌رساند. سرعت تولید بالا یکی از ویژگی‌ها و مزیت‌های این نوع از شمع‌ها است.

شمع

چرا نباید از شمع‌های پارافینی استفاده کنید؟

مضرات شمع‌های پارافینی

حال با توجه به مزایای گفته شده در مورد شمع‌های ساخته شده بر پایه موم‌های طبیعی برای محیط‌زیست و انسان، برخی از مضرات استفاده از شمع‌های شیمیایی و پارافینی که با استفاده از موم‌های غیرطبیعی ساخته می‌شوند را نیز بیان می‌کنیم.

طبق تحقیقات علمی انجام شده در مورد شمع‌های پارافینی، نشان داده شده است که استفاده از‌ آن‌ها در فضای داخلی موجب تخریب ذرات هوا و ایجاد آلودگی در محیط می‌شود. در صورتی که این شمع‌ها دارای بو و اسانس باشند میزان آلودگی و تخریب آن‌ها افزایش هم خواهد یافت.

از دیگر مضراتی که با اضافه شدن روغن‌های عطری و مصنوعی به پارافین، برای انسان‌ها ایجاد می‌شود، باید به بروز ناهنجاری و نقص در نواحی تناسلی افراد و بارداری آن‌ها اشاره کرد. این روغن‌های عطری و مصنوعی به منظور افزایش بو و ثبات و طول عمر بیشتر به این شمع‌ها اضافه می‌شوند ولی میزان آسیب‌رسانی آن‌ها را تا چند برابر افزایش خواهند داد.

ارایش

آشنایی با کاربرد موم عسل در لوازم ارایش

استفاده از موم در صنعت لوازم آرایشی

امروزه به اثبات رسیده است که استفاده از موم عسل در کرم‌ها و دیگر مواد آرایشی و بهداشتیِ محافظت کننده، بسیار پرکاربردتر از گذشته شده است و محصولاتی که در ساختار خود موم دارند می‌توانند جایگزین کرم‌هایی که بر پایه روغن‌های طبیعی مثل ژل پترولیوم ساخته می‌شوند، شوند.

برق لب، ترمیم کننده لب، کرم‌های دست، کرم‌های مرطوب کننده، سایه چشم، رژ گونه، خط چشم … از جمله موارد آرایشی و بهداشتی‌ای هستند که موم زنبور در ساخت آن‌ها دخیل است. در ضمن برای ساخت پماد سبیل برای آقایان و پمادهای مو که برای براق‌تر و صاف‌تر نشان دادن مو کاربرد دارند نیز از موم طبیعی استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که موم‌های زنبور عسل کاربردهای دیگری نیز دارند که برخی از آن‌ها را بیان می‌کنیم. استفاده از موم در صنایع مربوط به داروسازی نظیر پوشش روی قرص‌ها، ساخت پماد و کرم و موارد این‌چنینی یا در دندان‌پزشکی نیز برای تهیه کردن قالب از دندان‌ها و دهان از موم استفاده می‌شود.

تولید آدامس، تولید جوهر، تولید مواد و ابزار ضد آب، تولید انواع چسب‌های صنعتی و همچنین استفاده در صنعت کاغذ‌سازی نیز از دیگر کاربردهای متنوعِ موم‌های طبیعی است.

در ریخته‌گری فلزات نیز از موم‌های زنبور برای ساختن قالب‌ها استفاده می‌شود. همچنین باید اشاره کرد که در صنعت نساجی نیز موم کاربرد دارد.

کاربرد دیگری که برای موم‌های طبیعی باید برشمرد استفاده از آن‌ها در ساخت انواع واکس‌ها و جلا دهنده‌ها است. جلا دادن و تمیز کردن وسایل منزل به وسیله موم و جلا دادن نخ و چرم نیز با موم‌ها امکان‌پذیر است.

موم عسل

نکات ضروری راجع به موم عسل که لازم است بدانید

نکاتی در مورد موم طبیعی

از جمله عواملی که روی رنگ موم‌های طبیعی تاثیرگذار هستند باید به تغییر فصل و جابه‌جا شدن زنبورها به مناطق مختلف اشاره کرد. در هر دوی این موارد نوع و رنگ گیاهی که زنبور عسل به سراغ آن می‌رود تفاوت خواهد کرد که این تفاوت، در رنگ عسل و موم تولید شده این زنبورها نیز قابل مشاهده خواهد بود. به همین دلیل است که ورقه موم‌هایی که شازده ارائه می‌دهد دارای رنگ‌های مختلفی هستند. لازم به ذکر است که تمام آن‌ها رنگ طبیعی خود موم را دارند و هیچ‌گونه افزودنی‌ای در ‌این محصولات وجود ندارد.

از آن جایی که در ساخت شمع‌های طبیعی از هیچ‌گونه مواد سوختنی استفاده نمی‌شود، برای داشتن شعله‌ای بهتر می‌توان گهگاه موم مایعی که در زیر شعله‌ی شمع، جمع شده است را تخلیه کرد.

موم زنبور از مواد مختلفی تشکیل شده است که بدین شرح هستند. هیدروکربن 16 درصد، الکل‌های مخصوص 31 درصد، انواع اسیدها 31 درصد، هیدروکسی اسید 13 درصد، دیول‌ها 3 درصد و سایر مواد دیگر 6 درصدِ ترکیبات سازنده موم طبیعی را شامل می‌شوند.

با در نظر گرفتن مواردی که در طول این مقاله مطرح شد می‌توان نتیجه گرفت که شمع‌هایی که با موم عسل ساخته شده‌اند مانند شمع‌های ساخته شده با موم شیمیایی یا پارافینی، صرفاً استفاده‌ای تزیینی نداشته و این محصولات علاوه بر زیبایی، کارکردهای مثبت دیگری نیز دارند که به حفظ سلامت انسان کمک بسیاری می‌کنند.

در صورتی که از مطالعه این مقاله رضایت داشته‌اید توصیه می‌کنیم مقاله شمع طبیعی چیست و با دیگر شمع‌ها چه تفاوتی دارد را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *